Articole care conţin tag-ul ‘feteasca alba’
S-au adunat destul de multe note de degustare in agenda Moleskine si/sau pe fisele de degustare de la diferite evenimente asa ca am sa incerc sa le public pe blog cat de cat grupat. Azi despre doua vinuri din gama “entry level” a celor de la Unicom Production: Faurar Alb de Ceptura 2013 si Faurar Rosu de Ceptura 2012.
Citeşte mai departe →
Am revenit la obiceiul de a deschide o sticla de vin miercuri seara, obicei denumit generic #WineWednesday, asa ca am pus la rece prima sticla de vin alb care mi-a cazut in mana: Trei Pesti 2013 de la Domeniile Dealu Mare. Cupajul alb, realizat din Sauvignon Blanc, Feteasca Alba si Riesling Italian destinat preparatelor din peste a ajuns la cea de-a treia editie. Si la cum se prezinta, nu cred ca cei de la Domeniile Dealu Mare vor renunta prea curand la el.
Citeşte mai departe →
E inceputul lui februarie, in Oradea sunt 19 grade Celsius, nici vorba de ninsoare sau coduri galbene / portocalii / rosii si nici iarna aia care a bantuit Sudul si Estul Romaniei nu si-a facut aparitia in partea asta de tara. Asa ca am amanat deschiderea sticlelor de vin rosu pentru vremurile cu adevarat hibernale. Pana atunci nu vad de ce nu as deschide, in dricul acestei ierni primavaratice, o sticla de vin alb. Una de Domaine Ceptura Blanc 2012 Davino.
Citeşte mai departe →
Am mai incercat acest cupaj alb – Sauvignon Blanc & Feteasca Alba Terra Romana 2012 de la S.E.R.V.E. de mai multe ori anul trecut, vara pe terasa, alaturi de o mana de prieteni, ocazii cu care s-a dovedit a fi un bun lubrifiant social, dezlegand limbile si terminandu-se foarte repede. Si-a facut treaba, nimic de zis! Dar ca eram curios cum se comporta acest vin si in compania unor preparate culinare. Asa ca am incercat sa-l asociez cu ce am gasit prin bucatarie.
Citeşte mai departe →
Miercuri, 6 noiembrie, am fost invitat alaturi de alti membri ai Enotecii Millesime din Oradea, la degustarea vinurilor produse de crama ieseana Gramma. Din partea cramei, au fost prezenti Marian Olteanu si Laurentiu Ungurianu, care au prezentat pe scurt povestea cramei si a brandului de vinuri Gramma.
Citeşte mai departe →
Nu mai participasem la o degustare organizata de Crama Basilescu de o gramada de timp. Nu-i vorba, avusesem ocazia sa ma intalnesc cu vinurile lor in cadrul festivalurilor si targurilor de vin din ultimii ani asa ca stiam care le sunt noutatile din portofoliu. Ultima data le-am “verificat” si degustat in cadrul Vinvest 2013 si daca nu ma insel erau in linii mari aceleasi cu cele din 2012. De atunci (din aprilie 2013) mai aparuse o noutate in gama Eclipse (o Feteasca Neagra 2011), insa in gamele superioare situatia se prezenta identic: aceleasi vinuri in gama Ingerii din micul Paris si aceiasi doi Golemi. Asa ca vestea unei degustari organizate de Crama Basilescu la Enoteca Millesime din Oradea m-a bucurat si surprins deopotriva.
Citeşte mai departe →
Sambata seara la cina am avut o salata de fructe de mare. N-a fost foarte greu sa gasesc un vin cu care s-o asociez mai ales ca numele ii e oarecum predestinat: Trei Pesti din 2012 de la Domeniile Dealu Mare Urlati. Trei Pesti e un cupaj de 3 soiuri: Sauvignon Blanc, Riesling Italian si […]
Citeşte mai departe →

